Ko pozenemo program in povecamo glavni obrazec, na ekranu dobimo sliko, v katero vnesemo stevilo lastnosti (med 2 in 8) in stevilo zapisov (med 2 in 9) in nato pritisnemo gumb dimenzije.
Racunalnik sam po sebi predlaga imena polj, ki pa jih spremenimo s podatki, s katerimi zelimo sestaviti nalogo. Recimo, da imamo 4 trgovce (podamo imena) v veliki trgovini s 4 nadstropji, ki prodajajo razlicne stvari. Imamo torej 3 lastnosti in 4 zapise. Potem, ko smo vse zapise vnesli v prvo razpredelnico, pritisnemo na gumb permutiraj, ki nam bo premesal podatke. Kako jih je premesal, nam prikazuje preglednica permutacij na desni strani okna. Prva preglednica pod gumbi nam pomeni resitev naloge, druga pa podatke.
Zdaj preidemo na pomozen obrazec - Sestavljanje. S pritiskom na gumb zacni se prenesejo podatki iz glavnega obrazca. Zdaj bomo pomozni obrazec povecali. Vidimo, da so DA-ji ze vneseni, nasa naloga pa je, da vnesemo toliko NE-jev, da bo racunalnik izpeljal vse DA-je z da-ji. Pri vnasanju moramo paziti, da bo dejansko vsak NE uporaben pri sklepanju. Sicer bo naloga imela odvecne podatke. Tako se splaca malo premisliti, saj bo od tega odvisna poznejsa formulacija pogojev. Splaca se vsaj nekajkrat uporabiti pravilo komplementiranja, ki je tezje od pravila, ko je v vrstici (stolpcu) eno samo prazno mesto in same elementarne prepovedi.
Ko smo izpolnili celotno tabelo, s pritiskom na gumb PRIK-NE dobimo enkran samo z vnesenimi NE-ji. To so pogoji naloge. Stevilka levo od gumba nam pove, koliko je danih elementarnih prepovedi.
Zdaj klikamo gumb nova vrstica, ki nam izpise stevilko pogoja v tekstovnem polju v spodnjem delu ekrana. Pri klikanju moramo upostevati, da bomo pogoje prevedli v navadni jezik, zato ni odvec, ce imajo elementarne prepovedi v pogoju kaksen skupen argument.
Nato se vrnemo na glavni obrazec. Pritisk na gumb prenos nam pogoje iz pomoznega obrazca prenese v spodnji tekstovni del glavnega obrazca. Pritisk na gumb shrani pa nam shrani tekstovne podatke na datoteko, ki jo vnesemo v polje nad gumbom - datoteka izgleda takole, v njej so poleg podatkov zapisani tudi koraki sklepanja, ko smo vnasali posamezne NE-je in so bili iz tega izpeljani ne-ji in da-ji. Gumb izpis nam izpise podatke na tiskalnik.
Zdaj se sele zacne kreativno delo (nekaj ga je v pametni izbiri NE-jev). Prevesti moramo pogoje v normalen jezik. Najprej vnesemo podatke iz datoteke v urejevalnik teksta. Resitev bomo seveda prestavili na konec. Podatke prevedemo v nalogo:
V neki trgovini s stirimi nadstropji delajo Stane, Diana, Marija in David. Vsak
izmed njih dela v svojem nadstropju, prodajajo pa naslednje reci: obleko, obutev,
hrano in kamere. Ugotovi, kje kdo dela in kaj prodaja, ce ves naslednje:
Nazaj na glavno stran. |
Last update:
u, September 16th, 1999. |